Menu

Jak vybrat oblečení na motorku

Stylové oblečení k motorce prostě patří. Oblečení, které si budete pro jízdu pořizovat, vám ale nemá jen slušet. Musí plnit poměrně zásadní prvky jako je zvýšená bezpečnost, viditelnost a pohodlí při jízdě. Při vybírání si dejte na čas, vyzkoušejte více velikostí i variant. Zkuste na chvíli zapomenout na to, co vás upoutá a co se vám líbí na první pohled.

Při výběru si dobře ověřte, zda jednotlivé chrániče dobře sedí na svých místech, v ohybech kloubů vás nesmí nic tlačit. Dobře také uvažte pevnost zipů, snadnost zapínání, dostatečnou pevnost suchých zipů. Důležitá je i možnost odvětrávání. V oblečení se musíte cítit pohodlně i při dlouhé jízdě, projděte se v něm, a pokud je to možné, posaďte se v něm na svoji motorku.

Oblečení je třeba vhodně kombinovat i s helmou, botami a rukavicemi. Uvědomte si, jak tenká vrstva vás chrání při možném nešťastném střetu s jiným vozidlem nebo i jen pádem ve vyšší rychlosti na asfaltu.

Kůže nebo textil

První, co budete vybírat je materiál. Kůže je klasikou. Je tím nejbezpečnějším, co vaši kůži v případě nehody oddělí od asfaltu nebo jiného povrchu. Useň má nejvyšší odolnost vůči mechanickému poškození – i při častém nošení jsou styčné plochy stále beze změn, kůže nepraská, neodírá se a stále dobře slouží. Velkou výhodou je i pevné přiléhání k tělu. Nedojde tak k posunu chráničů a omezení jejich funkce. Nicméně právě ona vysoká pevnost má za následek i menší ohebnost, tedy jisté nepohodlí. Kožené oblečení má také omezenější možnosti odvětrání. Kůže vás pevně a bezpečně sevře ve své náruči. Jistým omezením prochází i možnost doplňků jako jsou kapsy nebo nastavitelná šíře oblečení. Kůže je také jasnou volbou pro rychlou jízdu, typicky na okruhy.

Textilní oblečení na motorku

Textil výborně odvádí pot a odvětrává. Pro jízdu v terénu, při střídání teplého a chladného počasí je ideální volbou. Také k dlouhému cestování po silnici je pohodlnější než kůže. Moderní technologie posilují dobré vlastnosti textilu různými úpravami, zvyšují pevnost i odolnost. Textilní materiály se přednostně používají i pro doplňky jako vnitřní zateplující vložka do bund i kalhot nebo voděodolná membrána. Textil je poddajnější, dá se velmi volně kombinovat a využít v průběhu celého roku. Velkou výhodou je i snadná variabilita kapes, uvolňování manžet nebo odvětrávacích otvorů.

Dva díly nebo kombinéza

Jednodílná kožená kombinéza je určená primárně na okruh. Dvoudílná souprava se dá dobře kombinovat. Jednotlivé díly můžete postupně odkládat, takže při delších cestách proložených s výletem pěšky se lépe přizpůsobíte dalšímu programu i počasí. Krom toho některé modely oblečení jsou navrženy tak, aby se daly použít i pro běžné nošení. Budete působit sportovně a nevzbudíte zbytečnou pozornost.

Bunda, kterou lze pomocí zipu pevně spojit se spodním dílem je vždy bezpečnější. Při možném pádu se od sebe oba díly neposunou. Oblast břicha a zad zůstává pevně chráněna. Stejně tak se eliminuje posun chrániče páteře a to není zanedbatelné hledisko. Rovněž jste mnohem lépe chránění v dešti nebo chladnějším počasí.

Prostředí a frekvence

Nabídka obchodů s vybavením pro motorkáře vás zpravidla zahrne novinkami a mnoha typy oblečení. Doporučovaná kombinace materiálu i střihu však musí dobře padnout nejen vám, ale i vašemu stylu jízdy. Textilní oblečení je vhodné pro terénní jízdu, pro dlouhé silniční trasy vám lépe sedne kůže. Sváteční jezdci si mohou dovolit experimentovat. Pro časté ježdění je lépe vsadit na ověřenou klasiku, která vám bude jistotou a pohodlím i na několik let.

Jízda v létě

Pro horké dny se vyplatí prohlédnout bundy s odvětrávacími plochami – zejména v podpaždí, na zádech a hrudníku, nejčastěji textilní. Nicméně můžete vsadit i na kombinaci kožené bundy a textilních kalhot.

Jízda v dešti

Dobře udržovaná kožená souprava samozřejmě zvládne krátkou přepršku bez problémů. Pro delší pobyt v deštivém počasí je ale praktičtější kombinace textilu s membránou.  Ve vytrvalém celodenním dešti vás nejúčinněji udrží na motorce pláštěnka, kterou přetáhnete přes oblečení. Při výběru tedy myslete i na další doplňky krom základního oblečení.

Jízda v chladném počasí

Zde je velkou výhodou možnost vložení hřejivé vrstvy pod textilní komplet. Nicméně i tady je třeba zohlednit, jak často budete v chladné sezoně na motorce jezdit a na jakou vzdálenost. Pro běžné užívání není zateplovací vrstva nutná.

 

 

S výběrem oblečení si dejte skutečně na čas. Pozornost věnujte každému detailu. Teprve s oblečením na sobě můžete vyzkoušet, zda je pohodlné a plní vaše očekávání. Vyzkoušejte, zda jsou kapsy pro vás snadno dosažitelné a vhodně velké. Zda rukavice snadno přetáhnete přes rukávy, aby do nich nefoukalo. Na motorce budete jistě trávit mnoho času, musí se vám na ní pohodlně a dobře sedět. Investice do kvalitního oblečení je výhodnější než do úrazového pojištění. Musíte být na silnici dobře vidět a v případě nešťastné nehody předejdete velmi vážným úrazům.

kontaktní formulář
chci zaslat dotaz