MATERIÁLY, ÚDRŽBA

  1. DRUHY A POPIS MATERÁLŮ PRO MOTO OBLEČENÍ
  2. ÚDRŽBA MATERIÁLŮ MOTO OBLEČENÍ

CE PROTECTOR

Protektory používané firmou MBW jsou certifikované podle normy EN 1621 – 1.


SCHOELLER KEPROTEC

Dvojitá tkanina používající se pro konstrukci moto oblečení, sestávající z:

  • vysocepevnostní vnější strany z Cordury® a Dynafilu TS-70 jako ochrana před prodřením
  • mimořádně pevné a žáruvzdorné vnitřní strany s aramidovými vlákny (Kevlar®) dobře odolává vodě a oleji, dobře se čistí.


3M SCOTCHLITE PRO MOTO OBLEČENÍ

Reflexní materiál Zvyšuje vaši viditelnost v moto oblečení v noci a za snížené viditelnosti. 

www.3M.com


KŮŽE

Nejodolnější materiál z hlediska pevnosti a abraze (oděru).

Pro výrobu MBW moto oblečení se používá zejména hovězí useň, v menší míře kozinka a klokaní kůže.

Proces zpracování kůže pro oblečení na motorku:

Kůží nazýváme prvotní nezpracovanou surovinu a useň vzniká jejím zpracováním. Stáhnutá kůže prochází procesem konzervace, kdy dochází k jejímu solení a sušení. Po konzervaci se kůže dále zpracovává v koželužně, kde se z kůže odstraňují chlupy, blány, ořezávají se okraje a upravuje se její tloušťka. Tady také kůže prochází procesem odvápňování, moření, odtučňování a činění, které právě přeměňuje kůži na useň a uchovává její chemické složení, výhodné pro použití na moto oblečení.

Useň se tedy v první fázi mechanicky i chemicky zpracovává a tyto procesy předurčují konečné vlastnosti usně – tloušťku, hladkost, vzhled, barvu, měkkost, ohebnost, jemnost atd.

Ve druhé fázi se useň suší a pak získává svůj finální vzhled pomocí vlhčení, měkčení a kondicionování, aby bylo oblečení pro motorkáře při své odolnosti co nejpříjemnější na nošení.

U lícových usní je další operací apretování, kdy se hladká lícová část opatří ještě zvláštní vrstvou. U usní s vlasovou úpravou dochází k broušení povrchu a nejsou opatřeny další vrstvou. Takto připravená useň putuje dále do střižen a na šicí stroje. Aby si kožené moto oblečení uchovalo své vlastnosti a vzhled, je potřeba je čistit a udržovat. Viz údržba koženého moto oblečení.

Odchylky barevného odstínu nebo struktury materiálu jsou ukazatele pravosti kůže a nikoliv důvodem k reklamaci. Ekologickými barvami probarvené kůže mohou ve spojení s tělesným teplem a vlhkem zpočátku barvit. Toto není chyba zpracování a ani důvodem k reklamaci.


MAXTEX

Měkká a lehká tkanina s vzhledem bavlny a odolností proti abrazi (oděru), vodě a větruodolná. Výborná pro konstrukci lehkého a vzdušného oblečení na motorku.


AIRDURA

  • Textilie o 20% lehčí než normální polyamid 6 a polyamid 66
  • o 52% lehčí než polyester
  • Vynikající trvanlivost a termoizolační vlastnosti zaručené použitím dutých vláken.
  • Odolává vodě a větru

Velmi výhodné vlastnosti pro použití u moto oblečení!


REISSA

Prodyšná voděodolná membrána

Ochrana proti dešti, sněhu a větru (do rychlosti 160 km / hod)

Funkční a tvarově stálá při teplotách - 60 až + 85 ºC


ÚDRŽBA KOŽENÉHO OBLEČENÍ NA MOTORKU

Lícové usně (kdy je hladká lícová část opatřena ještě zvláštní vrstvou - apretovaná)

  • Omyjeme nejlépe houbičkou s vlažnou vodou a čistícím gelem nebo se slabým roztokem saponátu a po uschnutí nabalzámujeme.
  • Na závěr se doporučuje vyleštit povrch oblečení na motorku měkkým hadříkem.  
  • Něketré vlasové usně mohou barvit a jsou také náročnější na údržbu: Snadno provlhají a hůře se čistí. Větší znečistění se odstraňuje po zaschnutí jemným kartáčkem nebo pomocí čistících gelů.
  • Pro zvýšení odolnosti proti vodě je nutné useň řádně impregnovat a impregnaci obnovovat. Při aplikaci impregnačních prostředků pozor na změny vzhledu. Pěna z čistícího prostředku by měla být dobře smytá, a to nejlépe vlažnou vodou.
  • Důležité je, aby očištěný oděv z kůže dobře a pomalu vyschl. Nevystavujte ji proto přímým slunečním paprskům ani prudkému teplu radiátorů. Nechte kůži volně rozloženou (nejlépe na textilní podložce, koberci, dece, atd.) v místnosti se stálou teplotou.
  • Protože je kůže po vyschnutí ztuhlá, je potřeba ji důkladně namazat. Mezi vhodné přípravky podporující odolnost a životnost kůže patří například spreje,  a pasty, tuky na kůži. Na kožené moto oblečení se nanášejí pomocí kuchyňské houbičky, hadříku nebo pohodlně kartáčkem na obuv. Jeho výhodou jsou štětiny, které se dostanou i do méně přístupných míst a švů.

Naše zkušenost: z nabalzámovaného moto oblečení se snáz odstraňují nečistoty a hmyz.

ÚDRŽBA NEPROMOKŮ

  • nepromokavé bundy a kalhoty MBW zásadně nepereme v pračce, mohli bychom tak poškodit voděodolný povrch a lepené švy
  • nepromoky omýváme pouze ručně - mýdlem a ve vodě o teplotě nepřesahující 30 stupňů

MOTO BOTY

  • moto boty MBW / Lime jsou z hovězí kůže a udržují se stejným způsobem jako kožené oblečení na motorku
  • moto boty jsou prioritně určeny k jízdě na motocyklu a jejich časté používání ke klasické chůzi jim škodí, zejména pak sportovním modelům SP111, NFS a SP113. Na moto boty poničené častou chůzí nebude uznána záruční reklamace, jelikož se jedná o nesprávné používání produktu.

ÚDRŽBA TEXTILNÍHO MOTO OBLEČENÍ

  • Vzhledem k použitým funkčním membránám by měla být údržba textilních moto oděvů velmi šetrná. Podle nových trendů se doporučuje prát oděvy s membránou v šetrných pracích prostředcích, nejlépe tekutých a určených na membrány, raději častěji a v slabší prací lázni.  Doporučuje se použít speciální prací prostředek na uchování a obnovu membrán (k dostání v obchodech se sportovním vybavením).
  • Ideálním způsobem je textilní moto oblečení omýt vlažnou mýdlovou vodou. Oděvy s vyjímatelnou membránou  je možné prát v pračce při teplotě lázně nejvýše 30°C .Předtím vyjmeme všechny chrániče a membránu.
  • Textilní moto oblečení vybavené membránou v žádném případě nesušte v bubnové susičce.
  • Žehlení MBW textilního oblečení na motorku je možné při maximální teplotě spodní plochy žehličky 110°C.
  • Textilní moto oděvy MBW se smí chemicky čistit pouze v chemických čistírnách.
  • Nesmí se bělit!